Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Muzyczna rodzina ma 70 lat! (film, zdjęcia) PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Zawłocki   
poniedziałek, 04 listopada 2019 15:18

70-lat-meski-chor-parafialny-krynki-20-lat-szymon-pochec-DSC08405mW dniu 3 listopada, w kościele parafialnym w Krynkach świętowano siedemdziesięciolecie Chóru Męskiego z Krynek a także dwudziestolecie pracy Szymona Pochecia jako organisty w parafii. Na uroczystość przybyły rodziny chórzystów, przyjaciele zespołu w tym władze gminy Brody.

We mszy świętej sprawowanej w intencji artystów uczestniczyli: ks. prałat Wojciech Szary dyrektor wydziału ds. muzyki i śpiewu kościelnego radomskiej kurii, ks. prałat Stanisław Madej - były proboszcz krynecki oraz ks. Tomasz Lis – syn jednego z chórzystów. Gospodarzem uroczystości był ks. kan. Wojciech Zdon - obecny proboszcz.

 

Przyjaciele na całe życie
- Prowadziłem wiele zespołów muzycznych i wokalnych. Jednak tylko kryneccy chórzyści są jak stare dobre małżeństwo, dobrze się rozumieją i pomagają sobie nawzajem. Zżyłem się z nimi, dla mnie próby nie są tylko wykonaniem pracy, mają wymiar także terapeutyczny ze względu na klimat, który tu się tworzy - powiedział dyrygent Szymon Pocheć. Zasłużonym kierownikiem zespołu jest Kazimierz Mąka. Wraz ze Zdzisławem Wójcikowskim są najstarszymi chórzystami, mają 84 lata. Najmłodszym członkiem zespołu jest dyrygent oraz Janusz Doroszyński, który dołączył do chóru w ubiegłym roku. Pozostali śpiewacy: Piotr Bernaciak, Ignacy Cymerys, Józef Lis, Ryszard Majewski, Adam Olszewski, Stefan Stachuczy.
70 lat temu chór, który założył organista Stefan Bródek był mieszany z przewagą kobiet. Potem dołączyło do nich wielu młodych mężczyzn. Po około dziesięciu latach przekształcono go w chór męski. Zespół przetrwał różne przeciwności. Wielu z nich w czasie komunizmu miało nieprzyjemności za aktywną działalność przy parafii. Były też piękne chwile np. wtedy gdy koncertowali po całym kraju. Chociaż są coraz starsi, to uczą się nowego repertuaru i stale chcą szlifować warsztat wokalny. W diecezji są jednym z niewielu męskich chórów śpiewających w parafii wiejskiej.

Rodzinny obiad
Po mszy świętej wiele osób oglądało kolekcję zdjęć archiwalnych wyjętych z kroniki chóru. Dawne czasy wspominano także na uroczystym obiedzie z udziałem gości. Podczas spotkania, Marzena Bernat – Wójt Gminy Brody i Janusz Adamus – Przewodniczący Rady Gminy w Brodach wręczali chórzystom pamiątkowe zdjęcie. - Jesteście dla nas wzorem wytrwałości i chęci stałego doskonalenia umiejętności wokalnych. Dziękuję że stworzyliście muzyczną wspólnotę, która służy pomocą parafii oraz uświetnia wiele uroczystościach patriotycznych – powiedziała pani wójt.

 


Zdjęcia z uroczystego obiadu dzięki uprzejmości Chóru Męskiego z Krynek.

Poprawiony: środa, 06 listopada 2019 08:18
 

Czy wiesz, że...

grod2w Lubieni, na jednym ze wzgórz prawdopodobnie istniało kiedyś grodzisko. W 1363 r. wydano prawo lokacji wsi na prawie niemieckim. Zapewne osada rozwijała się bujnie skoro w 1440r. biskup Zbigniew Oleśnicki wystawił przywilej lokacji, na prawie magdeburskim - miasta Lubienia. Z nieznanych przyczyn lokacji nie zrealizowano.

elektronik sigara