Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Odszedł ambitny gospodarz i duszpasterz PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Zawłocki   
wtorek, 18 lutego 2020 10:35

pogrzeb-ks-stanislaw-kusmierczyk-stykow-gmina-brody-DSC02185-fmBiskup Henryk Tomasik, ojciec opat Eugeniusz Augustyn, ok. stu księży, tłumy parafian i znajomych żegnało w minioną sobotę zasłużonego proboszcza parafii w Stykowie – ks. kan. Stanisława Kuśmierczyka. Kościół w Stykowie pomieścił tylko część ludzi, którzy chcieli pożegnać zasłużonego proboszcza.

Obecni byli najbliżsi, w tym siostry zmarłego - Elżbieta i Joanna z rodzinami. 90-letnia matka księdza nie mogła uczestniczyć w pogrzebie. Przyjechały też dwa autobusy z rodzinnej parafii w Kozienicach, byli przedstawiciele z poprzednich parafii ks. Kuśmierczyka.

Inżynier i społecznik
Drogę życia zmarłego przypomniał w homilii ks. kan. Wiesław Skrzypczyk z Ostrowca Św. Powiedział że od pierwszych lat w kapłaństwie, ks. Kuśmierczyk dał się poznać jako dobry organizator, był nieocenioną pomocą przy budowie świątyń. W Stykowie był dobrym gospodarzem i duszpasterzem. Zadbał o wnętrze i wyposażenie kościoła oraz o uporządkowanie cmentarza. Skonstruował maszynę do rozdrabniania śmieci cmentarnych, zainstalował urządzenia fotowoltaiczne, które dostarczały prąd do kościoła, plebanii a także innego dzieła ks. Stanisława służącemu poprawie zdrowia - komory normobarycznej św. Józefa. Na zakończenie homilii, ks. Chojnacki powiedział, że proboszcz Stykowa odszedł do Pana we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Wyraził przekonanie, że do tego przejścia był dobrze przygotowany dzięki zakończonej kilka dni wcześniej pielgrzymce do Guadalupe.

Wierny modlitwie
Ksiądz Kuśmierczyk znany był także jako dobry duszpasterz. Za ten wymiar jego pracy, za ofiarność i otwartość serca podziękowała w imieniu parafian Marta Prokop – Zastępca Wójta Gminy Brody. – Mamy świeżo w pamięci wspaniałe wydarzenie religijno-artystyczne jakim był koncert księży z zespołu „Jak Najbardziej". Pamiętamy wspólną modlitwę i radość księdza proboszcza z kościoła pełnego wiernych, w tym z dużego grona młodzieży – powiedziała Marzena Bernat, Wójt Gminy Brody. Przez posługę ks. proboszcza zrodziły się dwa powołania do kapłaństwa. Jednym z nich był ks. Adrian Jaksęder, który na pogrzebie przywołał jedną z ulubionych sentencji zmarłego „życie człowieka zmienia się ale się nie kończy".

Przyjaciel
Wiele osobistych wspomnień opowiadał kursowy kolega zmarłego – ks. kan. Wiesław Szymkiewicz proboszcz parafii w Dziebałtowie k. Końskich. Powiedział, że zachował gorliwość na modlitwie w trudnym czasie obowiązkowej służby wojskowej kleryków. Tym postawom był wierny także później. Ksiądz Stanisław znany był jako osoba bardzo koleżeńska. - Nie dziwię się że dziś jest tylu kapłanów. Jeździłeś chyba na wszystkie pogrzeby zmarłych księży i rodziców księży których znałeś. Miałeś szacunek dla chorych kapłanów – zakończył wypowiedź ks. Szymkiewicz. - Księże Stasiu, stają przy tobie parafianie Kozieniccy! Dziękujemy m. in. za Twoją wydatna pomoc w odbudowie XVIII-wiecznej kapliczki w Twojej rodzinnej miejscowości Cudów – powiedział ks. kan. Kazimierz Chojnacki – proboszcz parafii w Kozienicach.

Małgorzata Tomczyńska – nauczycielka w stykowskiej szkole ze smutkiem mówiła, że ks. Stanisław nie przyjdzie już na szkolne akademie, które sprawiały mu tyle radości. Na mszy św. uczniowie z tej szkoły zagrali na fletach bardzo lubianą przez zmarłego piosenkę „Barka". Zaśpiewali też pieśń o kapłaństwie ułożoną z okazji 40-lecia święceń ks. Stanisława. Rolę gospodarza wobec tylu gości pełnił pochodzący ze Stykowa ks. Mariusz Chamerski – powołany tymczasowo do prowadzenia parafii. Ks. kan. Andrzej Rdzanek ze Starachowic dziękował wszystkim, którzy włączyli się w organizację pogrzebu.

 

Poprawiony: wtorek, 18 lutego 2020 14:55
 

Czy wiesz, że...

dyslokacjajednym z ciekawych zjawisk geologicznych w północnej części województwa świętokrzyskiego jest tzw. dyslokacja Wąchocko - Rudzka? Rzeka Kamienna niejako odgradza różne formy geologiczne. Prawy (południowy) brzeg rzeki stanowią utwory dolnego i środkowego triasu, natomiast wzdłuż lewego brzegu zalegają skały dolnej jury.

elektronik sigara